Budynki Pod Kontrolą

  • Klimatyzacja i wentylacja
  • Instalacje niskoprądowe i przeciwpożarowe
  • Automatyka budynków
Automatyka budynków

Inteligentny dom dla opornych

Redakcja - 20 października 2017

home remote na tablecie

Jeżeli pilot od telewizora trzymany w zasięgu ręki sprawia, że czujesz się „panem sytuacji”, nie musisz dalej czytać. Może jeszcze tylko wyobraź sobie, że takim urządzeniem (smartfonem, tabletem) możesz wyłączyć żelazko znajdujące się na innym kontynencie. Jeżeli jednak kompletnie Cię to nie kręci, to… Doskonale! Jesteś naszym idealnym targetem. Ten tekst jest dla „opornych” – dla wszystkich, którzy na hasło ‘inteligentny dom’ odpowiadają pytaniem: a po co to komu?

Najkrótsza odpowiedź zawiera się w czterech słowach: oszczędność, komfort, bezpieczeństwo i prestiż. To, który argument uznamy za istotniejszy, jest kwestią indywidualnych preferencji.

Płacisz mniej

Już nie trzeba wydać fortuny, by po przekroczeniu progu zostać zagadniętym po imieniu, a budząc się rano, usłyszeć ulubioną piosenkę i wciągnąć w nozdrza zapach świeżo zaparzonej kawy. Automatyka budynkowa przestała być zabawką dla najbogatszych.

Obcowanie z inteligentnymi urządzeniami daje niemal absolutną pewność, że dostaniemy to, na co mamy ochotę. Jeżeli kończąc pracę, poprosimy inteligentny dom o to, żeby przygotował się na nasze przybycie (podniósł temperaturę w pomieszczeniach, opuścił rolety w oknach, odgrzał pozostawioną w piekarniku kolację czy zamówił w sieci brakujące produkty spożywcze), to możemy być pewni, że to zrobi.

Ponadto te wszystkie „zabawy” z nastawianiem temperatury, regulowaniem oświetlenia czy automatycznym domykaniem okien dachowych, gdy zaczyna padać deszcz, są nie tylko wygodne, ale dają też całkiem realne oszczędności.

CZYTAJ:  Czy istnieją inteligentne budynki?

Wystarczy prosty przykład z regulowaniem temperatury w pomieszczeniach. Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której biegamy z termometrem i dokręcamy lub odkręcamy kurki na grzejnikach, żeby zmniejszyć lub podnieść temperaturę o 1 stopień Celsjusza. Przecież i tak zapewne nie odczujemy zmiany. Fakt – my nie, ale nasz budżet z pewnością tak.

Jeżeli wierzyć producentom sprzętu do inteligentnych domów, „urwanie” jednego stopnia w domu o powierzchni około 200 metrów kwadratowych daje miesięczną oszczędność na poziomie kilku procent. Oczywiście wpływa na to wiele czynników i końcowe oszczędności mogą być bardzo różne. Jednak nie podlega dyskusji fakt, że automatyczne pilnowanie, by energię pobierały tylko te urządzenia, które są wykorzystywane (a nie np.: pozostawione w kontaktach ładowarki czy światło w toalecie, którego nie wyłączyliśmy przed wyjściem z domu), znacząco obniża koszty eksploatacji. Im większy budynek, tym więcej zaoszczędzimy.

Malkontenci twierdzą, że można ten sam efekt uzyskać bez domowej inteligencji, czyli bez spinania wszystkich urządzeń w jeden system. Można nastawić bojler na grzanie wody tylko w godzinach nocnych (tańsza energia) czy zaprogramować ekspres do kawy na zaparzenie ulubionego napoju o określonej porze dnia. Można. Podobnie jak można byłoby do tej pory zmieniać kanały pokrętłem na telewizorze. Jednak wygrało rozwiązanie wygodniejsze.

CZYTAJ:  Inteligencja budynkowa w służbie sztuki

Mieszkasz i żyjesz wygodniej

Wygoda sterowania całym domem z poziomu jednego urządzenia nie wymaga uzasadnień. Szczególnie w sytuacji, gdy jest to dom lub budynek duży, w którym dokonanie „obchodu” jest nie tylko czasochłonne, ale też zawodne. Odłączenie dopływu prądu do konkretnego gniazda jest o wiele wygodniejszym sposobem przerwania pracy grzejnika lub żelazka niż wyciągnięcie wtyczki z kontaktu. Po pierwsze, nie musimy ruszać się z miejsca, po drugie, niczego nie przeoczymy, bo system inteligentnego domu poinformuje nas, które urządzenia są podłączone lub nie, i pozwoli na zdalną zamianę ich parametrów.

Prosta automatyka bram garażowych i wjazdowych pozwoli Ci przemieścić się z domu do pracy bez przejmowania się kaprysami pogody. Jeżeli w system inteligentnego budynku „wpięty” jest również Twój samochód, to zapomnisz o mozolnym skrobaniu szyb i nagrzewaniu wyziębionej kabiny – auto będzie czekało ciepłe i gotowe do jazdy.

A jeżeli nawet w czasie jazdy poczujesz niepokój, czy w domu nie pozostawiłeś włączonego żelazka, niezgaszonych świateł, otwartych okien lub – bywa i tak – niezabezpieczonych drzwi wejściowych, wszystko sprawdzisz i „naprawisz” za pośrednictwem aplikacji w smartfonie. Oszczędzisz sobie nerwów i czasu, a w sytuacjach krytycznych ochronisz swoje mienie przed zniszczeniem lub kradzieżą. Przy okazji możesz zbudzić dzieci i sprawdzić, czy zamiast szykować się do szkoły, nie przesiadują przy komputerach.

Czujesz się bezpieczny

Poczucie bezpieczeństwa to koronny argument za systemami inteligentnych domów. Są one bezkonkurencyjne zarówno w zabezpieczaniu przed potencjalnymi włamywaczami, jak też przed następstwami zaniedbań i roztargnienia.

Jeden niezakręcony kran może spowodować straty rzędu dziesiątek, a nawet setek tysięcy złotych. W inteligentnym domu wystarczy czujnik zalania wodą umieszczony pod umywalką czy przy pralce. W przypadku wycieku odcina centralny zawór wody. Koszt takiego czujnika to kilkaset złotych. A można jeszcze prościej: wraz z przekręceniem klucza w zamku (lub po prostu zdalnego zamknięcia drzwi i uzbrojenia alarmu) odcinane są zawory gazu i wody. To przykład, bo z zamknięciem głównych drzwi możemy powiązać dowolne akcje.

Inteligentny dom ma również całą paletę „niespodzianek” dla potencjalnych włamywaczy. Najprostsze, ale w praktyce niezwykle skuteczne jest np.: automatyczne włączanie się silnego światła lub zraszacza, gdy czujnik ruchu wykryje obecność intruza na naszym trawniku. Jeżeli dojdzie do próby sforsowania drzwi, na przeszkodzie staje zamek automatyczny. Próba nieautoryzowanego otwarcia wzbudza alarm, a informacja o włamaniu dociera natychmiast do agencji ochrony.

Dużą skuteczność mają też metody prewencyjne, których celem jest zniechęcenie złodzieja. Inteligentne domy mają możliwość symulowania obecności domowników: o określonych porach zapalają się i gaszą światła, podnoszą rolety w oknach, włączają muzykę czy telewizor. Mogą te czynności wykonywać w różnych wariantach czasowych i w różnej kolejności – wszystko po to, by stworzyć wrażenie naturalnego użytkowania.

Jesteś trendy

Do argumentów o oszczędności, bezpieczeństwie i wygodzie inteligentnych domów nie zaszkodzi dorzucić jeszcze jednego: takie budynki są trendy. Nie świadczą wyłącznie o zasobności portfela, lecz o „byciu na czasie”. Są oznaką prestiżu.

Nie ulega wątpliwości, że automatyka budynkowa i idea inteligentnego domu wychodzi naprzeciw starej jak ludzkość potrzebie sprawstwa i posiadania władzy nad rzeczywistością. Nie oceniając, czy jest to potrzeba z rodzaju tych „wyższych”, czy raczej mocno przyziemna, wypada stwierdzić, że niemożliwość jej zaspokojenia odbija się niekorzystnie na naszej samoocenie. I to jest ostatni (a może dla wielu najważniejszy, choć nie zawsze uświadamiany) argument przemawiający za sensem budowania inteligentnych budynków. Skoro można sobie poprawić samopoczucie, to dlaczego mamy się przed tym wzbraniać?

Dostosuj się albo…

Z nowymi technologiami, i w ogóle wszelkimi nowalijkami, tak już jest, że o ich stosowaniu nie decydują racjonalne potrzeby, ale emocjonalne wybory użytkowników. Wystarczy przypomnieć karierę, jaką zrobił SMS, czyli short message service. Zgodnie z nazwą miały to być krótkie tekstowe komunikaty w rodzaju „usługa została wyłączona” czy równie romantyczne „zlecenie przyjęto do realizacji”. Jednak szybko okazało się, że dla nastoletnich użytkowników to doskonała forma komunikacji – sposób wyrażania myśli i uczuć niewymagający bezpośredniego kontaktu czy wprawiania się w trudnej sztuce prowadzenia i podtrzymywania rozmowy.

Dziś nie do pomyślenia jest telefon bez możliwości wysyłania SMS-ów. Podobnie niebawem nie do pomyślenia będzie dom bez automatyki. Dzisiejsze narzekania malkontentów na takie inteligentne budynki przypominają wymądrzanie się na temat kalectwa językowego użytkowników usługi SMS. Zaczęło się od 160 znaków, a doszliśmy do powieści pisanych w tego typu komunikatach. Domy nazywane obecnie inteligentnymi w nieodległej przyszłości staną się w pełni konwergentne, czyli faktycznie inteligentne. Odwrotu nie mamy. Pozostaje nam dostosować się albo… dostosować.

Tags | automatyka budynkowa, BMS, budynki, inteligentne budynki, inteligentne domy, kontrola budynków, kontrola dostepu, system BMS, Zamknięty system automatyki budynków, zarządzanie nowoczesnym budynkiem, zintegrowane systemy automatyki budynkowej
 0 0
Udostępnij
Avatar

Redakcja

Może Ci się spodobać:

pilot do sterowania domem Automatyka budynków

5 mitów na temat inteligentnych domów

29 września 2017
atak hakerów Automatyka budynków

Czy inteligentne domy są atrakcyjnym łupem dla hakerów?

1 października 2017
substancje gaśnicze Instalacje niskoprądowe i przeciwpożarowe

Z czym do ognia? Substancje gaśnicze i ich zastosowania

31 stycznia 2018
mężczyzna z tabletem i wizualizacją budynku Automatyka budynków

Automatyka budynkowa – moda, wygoda, a może konieczność?

3 listopada 2017

Previous Post Internet of Things to wygoda i bezpieczeństwo, za które płacimy wolnością?
Next Post BMS tylko w nowych budynkach?

Ostatnio opublikowane

  • iot w facility management FM na co dzień

    IoT mówi, jak jest i optymalizuje koszty (Utrzymanie ruchu w biurowcu, cz. 3)

    29 stycznia 2020
  • ilu techników na metr kwadratowy FM na co dzień

    Ilu techników na metr kwadratowy? (Utrzymanie ruchu w biurowcu, cz. 2)

    21 stycznia 2020
  • jak utrzymać ciągłość satysfakcji w biurowcu FM na co dzień

    Zapewnienie ciągłości wytwarzania satysfakcji (Utrzymanie ruchu w biurowcu, cz. 1)

    14 stycznia 2020
  • co to jest fit out FM na co dzień

    Fit-out: ujawnij oczekiwania, zatwierdź budżet i czekaj na klucze

    7 stycznia 2020
  • kreatywność w biurze Automatyka budynków

    W jaki sposób przestrzeń biurowa stymuluje kreatywność pracowników i jak ją zabija?

    28 grudnia 2019

Dołącz do nas

Przeczytaj także

  • iot w facility management

    IoT mówi, jak jest i optymalizuje koszty (Utrzymanie ruchu w biurowcu, cz. 3)

  • ilu techników na metr kwadratowy

    Ilu techników na metr kwadratowy? (Utrzymanie ruchu w biurowcu, cz. 2)

  • Home
  • O nas
  • Kontakt
  • FM Solutions
  • POLITYKA PRYWATNOŚCI

Copyright © 2017 ContentHouse

Informujemy, że nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Służą one do rejestracji aktywności użytkownika online, umożliwiają dostosowanie serwisu do preferencji Użytkownika i ułatwiają korzystanie z witryny.
Pliki cookies można blokować za pomocą ustawień wykorzystywanej przez Państwa przeglądarki. Dalsze korzystanie z naszej strony bez wprowadzenia zmian tych ustawień oznacza wyrażenie zgody na ich zapisywanie i akceptację Polityki prywatności. Dowiedz się więcej o Polityce prywatności Akceptuję
Privacy & Cookies Policy
Necessary Always Enabled

Aktualizacja polityki prywatności

Szanowna Użytkowniczko, Szanowny Użytkowniku!

Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych i personalizację treści marketingowych.

Co zyskujesz?

Lepsza jakość strony.
Pokazujemy Ci treści lepszej jakości, a dzięki zebranym danym możemy cały czas je doskonalić.

Wyświetlane reklamy są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb.
Dzięki zbieranym danym, wyświetlamy Ci lepiej dopasowane reklamy, z wyświetlania których możesz łatwo zrezygnować.

Twoje dane są u nas bezpieczne.
Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityki Prywatności.

Na co wyrażasz zgodę?

Klikając przycisk “Przejdź do serwisu” lub zamykając to okno za pomocą przycisku “x” wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez FM Solutions Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.k., Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych na stronie tutaj strona klienta przez tutaj nazwa firmy klienta w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług w serwisie oraz w Internecie.
Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Szczegóły dotyczące wycofania i niewyrażenia zgody znajdziesz w ustawieniach.
Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych oraz Twoich uprawnień z tym związanych znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Kto jest administratorem Twoich danych?

Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. FM Solutions Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.k.; ul. Jana Surzyckiego 16c; 30-721 Kraków; NIP: 679-309-77-23; KRS: 0000551587.

Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:
– w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
– w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).
Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam a także badań analitycznych w tych celach.
Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

Twoje prawa

Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć. Więcej przeczytasz tutaj
Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym obecnie jest GIODO. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.
* Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.