Na cenę instalacji inteligentnego budynku wpływa bardzo wiele czynników. Myśląc o realizacji tego typu inwestycji w domu o powierzchni około 200 metrów kwadratowych, powinniśmy się przygotować na wydatek od kilku do nawet ponad 100 tys. złotych. Głównym powodem tych rozbieżności cenowych jest rodzaj wybranego systemu oraz liczba urządzeń, którymi chcemy sterować.
Dwa podstawowe rodzaje systemów to instalacje przewodowe i bezprzewodowe. Postaramy się wskazać najważniejsze zalety obu tych rozwiązań.
Instalacja przewodowa w systemie KNX
Inteligentna instalacja przewodowa to rozwiązanie najczęściej stosowane w obiektach nowo budowanych lub przeznaczonych do modernizacji (generalnego remontu). Założenie okablowania w istniejącym budynku z oczywistych powodów podwyższa koszty takiej inwestycji.
Jak podają wykonawcy, dla przyjętej przez nas powierzchni 200 metrów kwadratowych wzrost ceny – w stosunku do zwykłej instalacji elektrycznej – wyniesie 30-40%, czyli kilka tysięcy złotych. W skali inwestycji, jaką jest budowa domu, nie jest to znacząca różnica.
Popularnym standardem wśród inteligentnych instalacji elektrycznych jest KNX (KONNEX, EIB). Zapewnia on komunikację pomiędzy wszystkimi odbiornikami energii elektrycznej oraz zdalny dostęp do wszystkich instalacji budynkowych (klimatyzacja, oświetlenie, systemy bezpieczeństwa i inne).
Istotną cechą KNX jest architektura rozproszona – nie ma on jednostki centralnej, lecz linię i elementy magistralne pracujące samodzielnie. Dzięki temu w przypadku awarii przestaje działać tylko uszkodzony element – reszta systemu funkcjonuje poprawnie.
Szacowanie kosztów montażu inteligentnego okablowania
W przybliżonym oszacowaniu kosztów inwestycji pomogą nam orientacyjne ceny okablowania dla 1 m2 powierzchni budynku w zależności od tego, jakie instalacje chcemy włączyć w system:
- sterowanie oświetleniem – od 200 zł/m2;
- sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem i roletami – od 250 zł/m2;
- sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, roletami i klimatyzacją – od 350 zł/m2;
- sterowanie wszystkimi systemami, dodatki (np. sterowanie bramą garażową czy wjazdową), dowolna liczba urządzeń w systemie – powyżej 500 zł/m2.
Ceny te nie uwzględniają oczywiście urządzeń wykonawczych, czyli np.: lamp, rolet czy grzejników. Jeżeli w danym momencie nie stać nas na ich zakup albo nawet nie jesteśmy w stanie zainwestować w inteligentne gniazdka, wyłączniki czy ściemniacze lamp, możemy to odłożyć na później. Gdy zechcemy je zainstalować, wystarczy zdemontować istniejące. Nie staniemy przed koniecznością rozkuwania ścian pod okablowanie i ponoszenia związanych z tym kosztów robót wykończeniowych.
Instalacje bezprzewodowe – nieinwazyjna alternatywa
Najważniejszą cechą bezprzewodowych systemów inteligentnego domu jest ich łatwa i nieinwazyjna (nie trzeba układać kabli) instalacja. Można je zastosować w każdym pomieszczeniu. Brak okablowania, które trzeba ukryć w ścianach i sufitach, to również drastyczne obniżenie kosztów całego przedsięwzięcia.
Podstawą systemu bezprzewodowego są specjalne moduły, których niewielkie rozmiary pozwalają na zamontowanie ich w istniejących puszkach podtynkowych lub na urządzeniach mających wejść w skład systemu inteligentnego domu.
Niewątpliwą zaletą systemów bezprzewodowych jest też to, że nie musimy na starcie projektować całej sieci urządzeń – możemy budować ją etapowo. Modułowa architektura systemu pozwala dokładać kolejne elementy wtedy, gdy ich potrzebujemy.
Producenci i sprzedawcy tego typu systemów twierdzą, że instalacja bezprzewodowa może być nawet do 70% tańsza od tradycyjnej. Wszystko to dzięki brakowi okablowania i odliczenia kosztów projektu instalacji, który nie jest w tym przypadku wymagany. A jeżeli zmieniamy mieszkanie czy dom, to możemy zabrać system ze sobą do nowego lokum.
Każda sroczka…
Nie inaczej zachowują się producenci i instalatorzy systemów inteligentnych domów. Zdaniem speców od kabli instalacje bezprzewodowe są zawodne, bo:
- komunikację pomiędzy urządzeniami może zakłócić inny pilot, telefon komórkowy, sieć Wi-Fi;
- fale radiowe są w znacznym stopniu tłumione i zakłócane przez beton zbrojony, metale szkło utwardzone;
- bo mają w składzie znacząco większą liczbę urządzeń narażonych na uszkodzenia i awarie.
Z kolei sprzedawcy systemów bezprzewodowych wskazują na wysokie ceny okablowania i kłopoty (czytaj: koszty) wynikające w momencie, gdy chcemy złożyć okablowanie w już istniejącym, a nie dopiero projektowanym obiekcie.
Jeżeli chcemy dowiedzieć się, jakie będą rzeczywiste koszty instalacji systemu inteligentnego domu w konkretnym obiekcie, powinniśmy poprosić o przedstawienie oferty w oparciu o przewodowy i bezprzewodowy typ instalacji najlepiej kilka firm. Porównanie cen i oferowanych możliwości powinno dać pożądaną odpowiedź.