Brak profesjonalnego serwisowania urządzeń, niezwracanie uwagi na drobne, wczesne objawy awarii, nieprawidłowy montaż, a nawet skoki napięcia w budynku, mogą spowodować awarię klimatyzatora. Co jest najczęstszą przyczyną awarii urządzeń klimatyzacyjnych? I z jakimi objawami usterek koniecznie należy zgłosić się do profesjonalnego serwisu klimatyzacji?
Najczęstsze problemy i awarie klimatyzatorów
Klimatyzator to urządzenie, które nierzadko musi działać w niesprzyjających warunkach – wysokich temperaturach, zapylonym środowisku niemalże bez przerwy. Trudno się zatem dziwić, że niekiedy może dość do jego awarii. Zwłaszcza jeśli nie był regularnie poddawany przeglądom.
Typowe problemy z klimatyzacją obejmują:
Niedrożność przewodów odprowadzających skroploną parę wodną (co wynikać może z zanieczyszczenia klimatyzatora bądź zatkania przewodu jakimś większym elementem). Efektem jest kapiąca na ziemię, z urządzenia woda, która nie znajduje ujścia,
Awarię elementu elektronicznego spowodowaną np. skokiem napięcia. W takiej sytuacji klimatyzator nie chce się włączyć, sygnalizuje błąd poprzez system diagnostyczny, przegrzewa się.
Za małą ilość czynnika chłodniczego w układzie, co wynikać może z nieszczelności, a prowadzi do rwanej, nieregularnej pracy klimatyzatora (sprężarka włącza się i wyłącza), spalenia sprężarki, zauważalnie nieefektywnej pracy urządzenia.
Zabrudzone filtry powietrza, które prowadzą do nieefektywnej pracy. W efekcie rośnie pobór mocy, a urządzenie nie działa. W ekstremalnych sytuacjach, urządzenie może całkowicie odmówić współpracy bądź może dojść do zniszczenia układu. Brudne filtry powietrza to również zanieczyszczone powietrze w budynku.
Najczęstsze objawy awarii klimatyzatora, których nie wolno lekceważyć
Niektóre usterki nie wpływają aż tak znacząco na żywotność klimatyzatora (powodując jednak obniżenie efektywności jego pracy). Inne mogą w krótkim czasie doprowadzić do awarii urządzenia bądź nieodwracalnie je zniszczyć. Dlatego bezwzględnie należy wezwać serwis klimatyzacji kiedy:
- z urządzenia wydobywa się dym, czuć swąd spalenizny,
- urządzenie pracuje znacznie głośniej niż zwykle,
- urządzenie, mimo odgłosów pracy, jest całkowicie nieefektywne,
- z parownika urządzenia cieknie woda,
- jeśli urządzenie mające funkcje autodiagnostyki informuje o awarii.
Zaniepokoić powinien też nieprzyjemny zapach wydobywający się z urządzenia. Świadczy o rozwoju pleśni lub grzybów i informuje o konieczności szybkiego wyczyszczenia klimatyzatora. Jego trwałość czy jakość pracy nie są wtedy wprawdzie zagrożone, ale zanieczyszczony klimatyzator emituje szkodliwe dla ludzi związki.
Klimatyzatory, jak wszystkie urządzenia z częściami elektronicznymi i mechanicznymi, mogą ulegać awarii. Regularne serwisowanie i zwracanie uwagi na wszelkie nieprawidłowości pracy urządzenia pozwalają przedłużyć jego żywotność i obniżyć koszty eksploatacji Dlatego nie ignorujmy nawet małych objawów tego, że coś mogło się popsuć.