Parking z budką, w której siedzi pracownik odpowiedzialny za pobieranie opłat i dozorowanie placu z miejscami postojowymi, to rozwiązanie odchodzące w przeszłość. Standardem jest automatyczna kontrola dostępu i pobieranie opłat na podstawie drukowanych na wjeździe biletów. Przyszłością, która na naszych oczach staje się faktem, będzie parking bezobsługowy – w pełni zautomatyzowany, niepobierający gotówki, niewymagający stosowania biletów.
Automatyka parkingowa pozwala całkowicie zrezygnować z ludzkiej obsługi procesów kontroli dostępu (wjazd i wyjazd) i pobierania opłat. W zamian oferuje pełną kontrolę, większe bezpieczeństwo, lepsze wykorzystanie powierzchni i znaczne przyspieszenie procesu parkowania.
Parkingi dedykowane i publiczne
Stosunkowo najpodatniejsze i najłatwiejsze w automatyzacji są parkingi dedykowane, przeznaczone do użytku przez ściśle określoną grupę użytkowników, np. pracowników jednej firmy czy konkretnego budynku. Tradycyjnym sposobem kontroli dostępu jest wydanie kart magnetycznych, które identyfikują użytkownika i pozwalają na wjazd i wyjazd. Można go zastąpić innymi formami uwierzytelnienia, takimi jak: piloty, kody dostępu, identyfikacja głosowa czy na podstawie numerów rejestracyjnych auta. Przydział uprawnień (ich nadawanie i ograniczanie) odbywa się z poziomu aplikacji do obsługi systemu parkingowego.
Opłaty za korzystanie z takiego parkingu albo nie są pobierane, albo rozlicza się je w inny sposób (abonament, potrącenie z wynagrodzenia). Nie występuje też zazwyczaj problem ze znalezieniem wolnego miejsca – jest ono bowiem przypisane do użytkownika i opłacone (lub udostępnione nieodpłatnie) na ściśle określony czas (całodobowo lub w wybranych godzinach).
Zupełnie odmienna sytuacja panuje na publicznych płatnych parkingach, gdzie konieczne jest bieżące zarządzanie liczbą wolnych miejsc i pobieranie opłat. Z takiego parkingu, obok użytkowników zarejestrowanych w systemie, korzystają nowi, pierwszy raz wjeżdżający na parking, których trzeba obsłużyć równie płynnie i szybko.
Bilet – wąskie gardło systemu
Skutecznym i praktykowanym sposobem pobierania opłat jest stosowanie biletów. Pozwalają one ewidencjonować czas postoju i na tej podstawie naliczać odpowiednie kwoty, egzekwowane przy wyjeździe z parkingu. Kłopot z biletami jest taki, że ich druk znacznie spowalnia wjazd na parking – z kolei pobieranie opłat tworzy przestoje przy wyjazdach.
Ideałem byłoby dokonanie płatności bez zatrzymywania pojazdu. Można to zrobić dzięki systemom zapewniającym automatyczną identyfikację samochodów i pobieranie opłat bezgotówkowo.
Smartfon zamiast gotówki
Użycie smartfona w roli karty płatniczej nie jest niczym nowym. Zastosowanie go w przypadku pobierania opłat parkingowych pozwala na korzystanie z płatnego parkingu bez zatrzymywania się na wjeździe i wyjeździe.
Oczywiście wymaga to wcześniejszej rejestracji i doładowania konta, z którego będą pobierane opłaty za parkowanie. Przy pierwszym parkowaniu system zapamięta tablicę rejestracyjną, która będzie podstawą uwierzytelnienia przy kolejnych wjazdach na parking. System zarejestruje numery rejestracyjne zbliżającego się auta i – po identyfikacji i potwierdzeniu stanu konta – podniesie szlaban na bramce wjazdowej. Przy wyjeździe pobierze odpowiednią kwotę z konta parkingowego użytkownika.
Komfort i kontrola w pakiecie
Automatyzacja obsługi parkingu poprawia też bezpieczeństwo i standardy kontroli. Wszystkie zdarzenia są rejestrowane, udostępniane w postaci raportów i archiwizowane. Wiemy, kto, kiedy, w jakim czasie korzysta z parkingu. Wiemy, ile miejsc jest wolnych w danej chwili, ale możemy też przeanalizować statystyki z wybranego okresu, by ustalić czas (godziny, dni czy miesiące) największego i najmniejszego obciążenia parkingu. W każdej chwili możemy sprawdzić poziom wpływów. Wszystkie te dane pozwalają znacznie sprawniej i skuteczniej zarządzać parkingiem.
Automatyzacja zwiększa też poczucie komfortu użytkowników, przede wszystkim przez zapewnienie płynności wjazdu i wyjazdu. System może wysyłać na bieżąco lub na żądanie informacje o dostępności wolnych miejsc na parkingu. Po przekroczeniu bramki wjazdowej system poprowadzi nas bezpiecznie do wybranej, wolnej lokalizacji. Komfort korzystania z takiego parkingu jest nieporównywalny z „polowaniem” na wolne miejsce na parkingach ulicznych.